Viral Reklam

Viral reklamlar virüs gbi kendiliğinden yayılan bir reklam türüdür. Bir reklamın viral reklam özelliği kazanabilmesinin temelinde doğallık yatar reklam ne kadar doğalsa o kadar iyi geri dönüşler alınır. Viral reklamın asıl özelliği marka tanıtımı değil bir hikaye anlatma çabasıdır. Viral reklamın sıra dışı olması, haber değeri taşımasına ve sosyal mecralarda adeta ağızdan ağza yayılmasını sağlar. Bu nedenle daha çok virüse benzetilir.

Günümüzde viral reklamın en yaygın kullanıldığı ortam internettir. Viral reklamlar çoğunlukla internet ortamında hazırlanmış videolar olmakta ancak bunun yanında flas oyunlar,yazılımlar,resimler de vardır.

Viral reklamın temelinde insanların ilgisini çekecek içerikleri başkalarıyla da paylaşma isteği uyandırmak vardır.Viral reklamı internet dünyasında yaymak için yapılması gereken, sosyal medyada tanınmış ve yüksek takipçi sayısına sahip kişileri reklam kampanyasında kullanmaktır.  Viral reklamların başarıya ulaşmasını sağlayan bir başka unsurda kampanya yöneticileridir. Kampanya yöneticileri kampanyayı an ve an takip etmeli gelişim sürecini izlemelidir. Gerektiği yerlerde müdahalede bulunmalıdır. Eğer kampanyanın gidişatı kötü ise ve riskler içeriyorsa kesinlikle bu durum büyümeden önüne geçilmelidir. Bu tarz bir şey yaşamamak içinde kampanyanın analizleri iyi yapılmalıdır.

Viral Reklam Örnekleri:
“Aldatılan kız, Fulyanın İntikamı” ilk yayılmaya başladığında insanlara reklam izlenimi vermeyen bu viral reklam gittigidiyor’un en iyi reklamlarından biridir desek yanılmış olmayız. Reklam gerçekten ülkede büyük ses getiren reklamlardan biridir.

‘En iyi pazarlama, pazarlama gibi hissedilmeyendir’
Bunun en iyi örneğini Coca Cola’nın viral reklamında görebiliriz. Hug Me Coca-Cola‘nın Singapur‘da gerçekleştirdiği bir projeydi. Bu proje ile hem markaya olan güven arttı hem de çok kısa sürede dünyanın hemen hemen bütün ülkesinde görülen viral bir etki yaratıyor.

İnanilmaz evlenme teklifi adlı reklamın THY’nin en ilgi çekici reklamlarından biri olduğunu söylemeliyiz ilk izlediğinizde reklam olduğunu kesinlikle anlamıyorsunuz çok güzel bir evlilik teklifi olarak değerlendiriyorsunuz. Bu doğal izlenim reklamın sosyal medyada büyük yankılar uyandırmasına sebep oldu.

More from Ebubekir Ağbaba

Mad Men

Emmy Ödülleri’nde 4 kez üst üste en iyi Drama ödülünü alan Mad...
Read More

Bir cevap yazın