TRT Geleceğin İletşimcileri Yarışması 2015

Başvuru Süreci

3 Mart 2015 – 19 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılan TRT Geleceğin İletişimcileri yarışmasına katılımlar internet üzerinden alındı. 27 Mayıs gecesi ise ödüller sahiplerini buldu.

Bu süreci bir kelimeyle anlatabilirdim ancak yaşadığım bazı sorunları da buradan paylaşma ihtiyacı hissediyorum. TRT’nin internet üzerinden başvuruları alma sürecinde bazı sorunlar yaşadım öncelikle. Yapılan internet sitesine mobilden giriş yapılamıyordu. Siteye kayıt yapıp şifrenizi unutursanız kesinlikle sitenize aktivasyon kodu falan gönderilmiyor ve sistem kilitleniyor. Sisteme 2 dalda kayıt yaptırma durumunuz yok ancak iki e-mail adresi ile bunu yapmanız mümkün oluyor. Sistemde bir çok şeye tıkladığınızda hata sayfası ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Tüm bunları aşmak için TRT’nin vermiş olduğu maillere sorunlarımı yazdım ancak herhangi bir cevap alamadım ilk etap da daha sonra üst mevkide bulunan birine mail gönderdiğimde oldukça yardımcı oldu ve tüm sorunlarım giderildi.

Ödül Töreni

Ödül gününden bir kaç gün önce finale kalan öğrenciler fakülte dekanlıklarına bildirilmiş daha sonra bizi TRT’den aradılar ve finale kaldığımızı söylediler.Baya heycanlandım tabi o an tek sorun ödül töreninin final haftası olmasıydı öğrenciler olarak epey sıkıntı yaşadık bu konuda. Ödüllerin dağıtıldığı yere geldiğimizde ne bir karşılama ne bir bilgilendirme herkes kafasına göre takılıyordu. Kokteyl oldukça güzeldi. Öğrencilerin oturduğu alt kata indiğimizde daha önce prova yapıldığını ve herkesin belli bir yeri olduğunu görüyoruz ancak biz sınavlardan dolayı provaya katılmamıştık ve kimsede bilgilendirmemişti neyse bulduk bir yer oturduk bir kaç kez yerde değiştirdik. Mekan o kadar sıcaktı ki neredeyse insanlar bayılıyordu birde bu yetmezmiş gibi gözümüze tuttukları ışıklarda bizi epey zorladı.

Yapılan 700 küsür başvurunun 3-4 günde değerlendirilerek seçilmesi oldukça ilginçti.  Jüri üyelerinin çok çalıştığı gece gündüz baktığı söylendi kesinlikle inanmıyorum, çünkü internet site kategorisinde başvuru yaptım ve 2. lik ödülü aldım Google Analytics’i sürekli takip ettiğimde siteme trt üzerinde toplam 7  kez giriş yapıldığını gördüm toplam kalma süresi ise 20 dk civarı. 20 dk düşünerek bana 2.lik ödülü verdiler demek oluyor buda. Haber Fotoğrafı kategorisi dalında 3.lük ödülü aldım aynı zamanda.

59308_10151268417726730_947084569_n

Ödül töreni zaten düşük tempolu ve sıkıcı geçti Emre Altuğun performansı bana oldukça düşük geldi. Her şey bitip çeklerimizi tahsil etmeye gittiğimizde ortalık karıştı, tüm listeleri yanlış yapan çalışanlar çıldırdı. Saatlerce bekleyen öğrenciler ve öğretmenlerde tabi ki kafayı yedi. 3 saate yakın bir süre beklemek zorunda kaldık. Yardımcı olmaları hakkında konuşmaya çalışan Dekanımızı hiç hoş olmayan bir üslupla terslediler. Bir ara ışıklar kapatıldı bina kapanıyordu, ancak biz hala çeklerin karşılığını alamamıştık. 3. olmama rağmen çeke 1.lik ödülü yazdırılmıştı mesela, internet site dalında ödül almadığım görünüyordu gibi gibi sorunlar.

Bu aksaklıkların hepsini ilk kez düzenlenen bir yarışma olmasından kaynaklandığını düşünüyorum ben yinede. Farkındayım şimdiye kadar epey olumsuz konuştum ama birde bundan sonrasını okuyun:)

Her şeye rağmen güzel bir yarışmaydı düşünülmesi ve öğrencileri desteklemeleri çok doğru bir tavır diye düşünüyorum.

Staj

Ödül ücretleri ödül töreninden yaklaşık 2 hafta sonra hesaplarımıza yatmıştı. Açıkçası şaşırdım en az 4-5 ay bir sürede yatırılmasını bekliyordum ama TRT kurum olarak bu konuda çok hızlı davrandı.

Staj için arandığımda bana bir tarih belirlemem için gün verildi.18-28 Ağustos tarihli Staj süresini seçtim. Stajlar toplu bir şekilde 1 hafta Ankara Oran TRT Genel Müdürlüğünde ve 1 hafta da İstanbul da bulunan TRT kurumlarında oluyor. Bende önce Konya’ya uğrayıp oradan stajdan 1 gün önce Ankara’ya geçtim YHT ile. Ankara’ya bir kaç kez gitmeme rağmen yabancısıyım. Orana gitmek için navigasyonu ve telefonumda ki Moovit uygulamasını kullandım Moovit uygulamasından binmem gereken otobüsü buldum. Biraz uğraştım ama kendimi kısa sürede TRT missafirhanesin de buldum. Oda anahtarımı alıp 1 hafta boyunca tatil gibi bir sataj yapacağım odama gittim. Şanslıyım Mersin Üniversitesinde okuyan iki arkadaşta benim odama geldiler. 2 hafta boyunca baya eğlendiğimi söylemem gerek.

Stajın ilk günü erkenden kalktık ve eğitim dairesinde bulunan dersliğe yaklaşık 35-40 kişi olarak gittik burada daha çok kurum tanıtımı yapıldı. Çok fazla staj gibi değildi yani 1-2 saat ders yemek molası sonra 1-2 saat daha ders ardından serbest kalıyorduk. Tüm masraflar otobüs ve tren ücretleri dahil kurum tarafından karşılanmaktaydı.

Derslerin ardından öğrenciler olarak dayanamayıp her seferinde kendimizi Kızılay’da, Tunalı’da Bahçeli’de bulduk. Ankaranın altını üstüne getirdik diyebilirim 1 haftalık staj süresinde.

TRT Genel Müdürlüğü oldukça büyük bir araziye kurulu birden fazla binadan oluşuyor, içerisinde ormanı, müzesi vs var. Tam bir rehabilitasyon merkezi gibi rahatlamak için yapılmış. TRT çalışanlarının bize olan tavrı da çok iyidi. Herkes olması gerekenden daha nazik ve anlayışlıydı diyebilirim. Yemekler harikaydı birde altını çizmeden geçemiyicem.

1 Hafta İstanbul

1 haftalık Ankara macerasından sonra Otobüse dolup hep beraber İstanbul’ doğru yola çıktık. Osmanbey’de ki yurdumuz bir harikaydı Erkekler için çünkü Ankara da erkekler ve kızlar aynı missafirhanedeydi çünkü bir otel gibiydi. İstanbul da ise yurtlarımız bitişikti. Erkeklerin yurdu sanırım daha iyidi kızlara oranla. Tek ve çift kişilik odalar mevcuttu.

İlk gün Osmanbey’den Taksime inerken sol tarafta bulunan TRT İstanbul Radyosunu gezdik ve oradaki çalışanlarla bire bir görüşme fırsatımız oldu. Burada birde haber dairesinden bizi alıp ufak bir ropörtaj yaptılar yayınlandı mı tam olarak bilemiyorum:) Daha sonra ki günlerde Ulusta bulunan TRT binasına gittik burada TRT Çocuk, TRT Kurdi gibi yerleri gezdik orada bilgi sahibi olduk bir çok kişiden. Günler genelde böyle gezerek geçti.

Geceleri de hemen hemen her gün Taksimde eğlenerek geçti diyebilirim.

Sonuç olarak fırsatınız varsa yarışmaya katılın çok büyük bir emek var ortada her ne kadar eksiklikler, aksaklıklar olmuş olsa da. Umuyorum gelecek senelerde aynı sorunlar yaşanmayacaktır. TRT bir iletişim öğrencisinin görmesi gereken dev bir kurum kesinlikle.
Staj boyunca bize yardımcı olan Fehmi ve Ramazan abiyede buradan teşekkür ederim.

11953108_509562005859845_7715662922330227398_n (1)

11221846_509562222526490_5095927772013623577_n

11960276_10153527770681730_6520255015243039346_n

More from Ebubekir Ağbaba

Zapier Nedir?

Kısaca anlatmak gerekirse Zapier, her gün kullandığınız farklı web uygulamaları arasındaki işlemleri...
Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir