The Wire

İmdb puanı 9.4 olan The Wire polisiye severler için bir baş yapıt niteliğinde diyebilirim. Dizi 5 sezon ve her sezon 13’er bölümden oluşmakta. HBO yapımı olması dizinin izlenme oranını da arttıran sebeplerden biri kanımca.

Baltimore sokakları uyuşturucu satıcılarının, köşe başı çocuklarının ve cinayetlerin normal görüldüğü bir kenttir. Tam bir kaos içerisinde hayatın devam ettiği şehirde sadece bir kaç iyi politikacı ve polis bu düzeni kırıp Baltimore’u daha iyi bir kent haline getirmenin hayalini kurar. Şehirde birden çok uyuşturucu mafyası vardır. Bunların en büyüklerinden biri olarak karşımıza Avon Barkstale’in ekibi gelmektedir ilk iki sezon Avon Barkstale’in cinayetleri ve Stringer Bell’in zekice adımları ile devam etmektedir. Çok hızlı bir şekilde taktik değiştiren polis ile nasıl baş edeceğini bilen bu gangsterler şehri bir uyuşturucu kümesi haline getirmiş en büyük isimlerin başında gelmektedir. Uyuşturucu ticareti yapan mafya ların aynı zamanda bir örgütü vardır ve bir birleri ile anlaşmalar sağlayarak kendi aralarında da bir çatışmaya mahal vermezler.

İyi polislerimiz ise bu suçlarla savaşmaya kendilerini adeta adamışlardır. Dizinin en ilginç kısmı ise herhangi bir başrol oyuncusunun olmamasıdır. Bu durum işlerin kimi zaman nasıl sonuçlanacağını da anlayamamanıza neden olmaktadır. Gerçekçiliğin hat safhada olduğu dizi sizi kendi dünyasına sürüklüyor bir süre sonra.  Bu dizi öylesine gerçekçi ki ne zaman ne olacağını kestirmeniz imakansız hale geliyor kimi zaman. Şehirde yaşanan politikayı, polislerin piskolojisini, sokakların piskolojisini daha derinden anlamanıza da olanak veriyor. Yani her filimde oduğu gibi iyiler kazanmıyor bu dizide gerçekte neyse bu dizide de o veriliyor izleyiciye.

The-Wire-333-idris-elba-30802075-1024-768-1024x768

Oyuncu kadrosunun profesyonelliği için de en üst düzeyde diyebilirim. Gerçeklik verilirken hiç bir ünlü aktör kullanılmamış dizide hiç bir erkek oyuncu çok yakışılı değil hiç bir kadında çok güzel değil dizide gerçekte olduğu gibi. Sıradan yüzlerle anlatılan gerçek bir hikaye The Wire.

“Eğer kralı vuracaksan, ıskalamayacaksın”
-Omar Little

Dizi de Dominic West‘in canlandırdığı Jimmy McNulty  en başlarda her ne kadar başrol gibi görünsede 3. ve 4. sezonda bir yan rolle devam ediyor. Teğmen Cedric Daniels da bu dizinin önemli parçalarından biri aklında sadece doğru olanı yapma düşüncesi olan politikadan anlamayan kimi zaman patronları çok kızdıran araştırmaların başında ki isimdir Cedric Daniels. diğer teğmenler gibi üstlerine üzerinde  oynadığı istatistikleri değil Baltimore da yaşanan gerçekleri aktarır.

Seçimler öncesi üstlerine sağlam istatistikler verip ödüllendirilmek istenen bürokratlar, uyuşturucu işinde yükselmek isteyen satıcılar, çavuş olmak isteyen polisler, eski eşiyle tekrar barışmak isteyenMcNulty karakterlerine şahit oluruz.

Dizinin polisiye ekibinde; Jimmy McNulty, Lester Freamon, Cedric Daniels, Shakima Greggs, Greg Prezbelowski, Herc, Carver…
Bürokratlar, amirler; Burrel, Rawls ve Valchek’dir.
Uyuşturucu patronları ve satıcılar: Stringer Bell, Avon Barksale, Wee-Bey, Dee, Bodie, Poot, Wallace…
Savcı,avukatlar; Rhonda ve Maurice Levy.
Muhbirler; Bubbles ve ekürisi.
Uyuşturucu satıcılarını soyan: Omar Little.
the-wire-1024x576
Dizi aynı zamanda ırkçılığın farklı versiyonlarınıda karşımıza çıkarmakta. Kimi zaman siyahilere karşı olan bir sözle karşılaşırken kimi zamanda karşınızda bir Türkü ya da Yunanı görebiliyorsunuz.
-Sikik Yunanlılar ve onların sikik isimleri.
-Yunanlar hakkında böyle konuşma, medeniyeti onlar buldu.
-Götten vermeyi de.
-Bunk ve McNulty

Dizinin ilerleyen bölümlerinde yükselişe geçen bir diğer isimde Aiden Gillen‘in canlandıracağıTommy Carcetti karakteridir. Bu karakteri şuan da Game of Thrones‘da Lord Baelish rolüyle de görebilirsiniz. Tommy Carcetti siyahilerin çoğunlukta olduğu bir şehirde beyaz bir yöneticidir. İzldiği politikalar diğer isimler gibi sadece kendi cebni parayla doldurmaktan çok uzaktadır. Şehrin iyliğini isteyen vicdanlı bir vatan severide bu karakter ile görmemiz mümkün.

Dizi Baltimore şehrinde ki çocukların hayata bakışlarını da bize 4.sezonda aktarmaktadır. Kötü biri olmak istemeyen, suç işlemek istemeyen bu çocukları şehir kendi içine çeker ve onları kendine benzetir adeta. Çocukların bu süreçteki bocalayışlarını ekrana getiren The Wire burada k i piskolojiyide seyirciye çok net bir şekilde aktarmaktadır. Fakirliğin, uyuşturucu bağımlısı bir aileye sahip olmanın çocuklar üzerindeki etkisi insanı ister istemez derinden etkiliyor.

Dizi 5 sezon boyunca sizi kimi zaman bir uyuşturucu satıcısı kimi zaman bir polisin piskolojisine sokmayı başarıyor.  Dizi 9.4 almış olsa da benim düşüncem herşeye rağmen dizinin bu kadar da iyi olmadığı yönünde malesef. Çünkü; bağlandığınız ve sevdiğiniz bir karakter olmayınca diziye olan bağlılığınız da maalesef düşüyor ve bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsunuz. Yinede izlenecek dizilerin başında gelen bir dizi olduğunu söylememiz gerekir.

Hayat nedir biliyor musun, Jimmy? Hiçbir zaman gelmeyecek anları beklediğin şeydir.

thewire

Tags from the story
, , ,

Bir cevap yazın