Online İtibar Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar hayatlarının büyük kısmını artık sosyal medyada geçiriyor bu da online itibar yönetiminin günümüzde önemli bir konum teşkil etmesine neden olmaktadır. Markaların sosyal medyada ve diğer platformlar da kendilerini ya da ürünleri hakkında konuşulup söylenenleri takip etmesi ve olumsuz yorumlara karşı hızlı bir şekilde hareket etmesi günümüzde marka konumlandırılması için oldukça önemli.

Günümüzde online platformlar ve sosyal medya sayesinde insanlar herhangi bir onay mekanizmasından geçmeden söylemek istediklerini rahatlıkla dile getirebiliyorlar. Dolayısıyla şirketler de bu platformlarda markalarının itibarını gün geçtikçe önemsiyor. Markalar hakkında bu platformlarda olumlu yaklaşımlar olduğu kadar olumsuz düşüncelerinde yayılması söz konusu. Bu nedenle her markanın online itibarına önem vermesi gerekiyor. Tüketicinin lider olarak algılandığı günümüzde, markalarında liderlerini takip etmesi kesinlikle doğru bir yaklaşım modelidir.

Şirketiniz hakkında olumlu yapılan bir yorumu kullanarak itibarınızı arttırabilir ve güçlendirebilirsiniz. Yapılan olumsuz bir yoruma da cevap vermek, itibarınızı korumanızı sağlar ancak her iksine birden tepkisiz kalmak, marklar açısından itibarı zedeleyen bir yönelimdir.

Online İtibar Yönetimi ve İpuçları

1.Seo ve Sem ile Online İtibarınızı Destekleyin.

Kullanıcıların %80’i  karar alma süreçlerinde markalar hakkında araştırmalar yapıyor. Bu araştırmaların bir çoğuda arama motorlarında yapılmakta. Tüketici karar alma sürecinde yaptığı bu araştırmada arama motorunda en üst sırada marka hakkında yapılan olumsuz deneyimleri okursa bu da karar alma sürecinde oldukça etkili olur.

Bu nedenle markaların Seo (arama motoru optimizasyonu) ve SEM (arama motoru pazarlaması) ile markalarınız hakkında çıkacak olan sayfaları kontrol edebilirsiniz.

2.Sosyal Medyada iletişime Geçin.

Sosyal medyada sadece var olmak yeterli değil sosyal medyada marka için içerik üretmek yapılan olumlu ve olumsuz yorumlar karşısında anında harekete geçmek markanın online itibarını korumada ve güçlendirmede önemli bir araçtır. Sadece sosyal medyada var olmayın iletişime geçin ve tüketici ile bağ kurun.

3.Web Sitenizi Düzenleyin.

Online itibarda diğer bir önemli nokta tüketiciler için markanın internet adresidir. Burası markanın kendi dili ve imajını en iyi yansıttığı yerdir. Tüketicinin karar alma sürecinde en etkili mecraların başında geldiği söylenebilir. Web sitenizi sosyal medya ağlarınızla birleştirin.

Web sitesinde tüketicinin isteklerini anlayın ve arama motorlarında nasıl aramalar yapacaklarını düşünerek içeriklerinizi etiketleyin. Bu durum tüketicinin size daha çabuk ulaşmasını sağlayacaktır.

4.Yapılan Yorumlara Dikkat Edin.

Her ne kadar markalar kendisi hakkında olumsuz yorumların online dünyada yayımlanmasını istemese de sosyal platformlar ve internet sitelerinde bu durumla sıkça karşılaşıyoruz. Markaların bunun önüne geçebilmesi için yorumu yapan kişi yada kurumla iletişime geçmesi ve yorumun pozitife geçirilmesi için iletişim kurması önemli.

Ancak bu platformlarda markayı karalayıcı ve küçük düşürücü söylemler karşısında markanın önce iletişime geçmesi yorumların kaldırılmaması durumunda ise hukuki yollara başvurması gerekmekte.

More from Ebubekir Ağbaba

Utopia

Utopia kült bir çizgi roman senaryosunu bulan bir grup insanların hikayesini anlatıyor....
Read More

Bir cevap yazın