Kol Kola Pazarlama “Fusion Marketing”

Son dönemde popülaritesini arttırmış olan Bileşkeli Pazarlama özellikle internet ve tv reklamcılığında sıkça kullanılır oldu. Bileşkeli reklamcılığın özünde birbiriyle uyumlu rakip olmayan markaların işbirliği içerisine girmesi var.

Yaşadığımız dünyada küreselleşmeyi hızlandıran internet ve yeni ekonomi çağıyla birlikte, sınırlar hızla ortadan kalkıyor kullanılan her şey ortak bir hal alıyor. Bu yeni dönem ile birlikte Bileşkeli Reklamcılık modeli de yerini alıyor.

Her gün farklı pazarlama konseptleri ile karşılaşıyoruz. Neredeyse her ay birkaç farklı reklam modeli de farklı şekillerde önümüze çıkmakta. Son zamanların popülerlik kazanan reklam modeli ise “fusion marketing“. Başlarda sadece internet reklamcılığında ve tv reklamcılığında kullanılan bu modele şimdilerde hemen hemen her yerde rastlamak mümkün.

Kol kola pazarlamayı şöyle tanımlayabiliriz; marka ve ürün açısından birbiriyle uyum sağlayabilecek markaların tanıtım faaliyetlerini yaparken diğer markayı da bu tanıtım faaliyetlerine dahil etmesidir. Kol kola pazarlamanın asıl amacı ise karşılıklı kazanç elde etmektir.

Gıdadan tutun banka kartlarına kadar heryer de Bileşkeli Pazarlama örnekleri ile karşılaşabilriz. Örneğin; Mcdonalts afişlerinde Coco Cola figürünü görmemiz bir Bileşkeli Pazarlama örneğidir. Yada banka kartlarının arkasında bulunan reklamlar da buna örnek olabilir.

“KOL KOLA PAZARLAMADA BAŞARILI ÖRNEKLER”

Ülkemizde Kol Kola Pazarlamaya bir örnekte Şimdi Bana Bak reklam filmidir. Bu reklam filmi Gillette, İpana, head & shoulders, Pantene, P&G, Orkid ortaklığı ile yapılmış ülkemizdeki en güzel örneklerden biri.

Kol Kola Pazarlamaya Mcdonalds ve Coca Cola’nın yaptığı reklam filmini de örnek olarak gösterebiliriz. Reklamda Mcdonalds ve Coca Cola’yı  hemen hemen her sahnede beraber görebiliriz. İki farklı marka olmalarına rağmen bir biri ile bütünlük içinde çalışabilmeleri marka değerini de arttıran bir etmen haline gelmiş.

More from Ebubekir Ağbaba

Başka Telefonun whatsapp yazışmalarını nasıl görebilirim?

WhatsApp uygulamasında ki tüm yazışmaları okuyun! MSPY yazılımını daha evvel hiç duydunuz...
Read More

Bir cevap yazın