Blog Yazarlığı Ve Bumerang (BMI)

BMI sosyal medya uzmanlığı eğitimi sektör  hakkında ülkemizde verilen en kapsamlı ve en prestij sahibi eğitim diyebiliriz. Ben de öğrendiklerimi az da olsa burada bloğum da sizlerle paylaşmak istedim.

Blog yazarlığı neden önemlidir?

Blog yazmak, marka bilinirliğini ve kimliğini güçlendiren, müşteriyle bire bir iletişim olanağı sağlayan bir yöntemdir. Kurumsal kimlik, marka imajı açısından önemli değer taşır. Bunların yanı sıra kişisel bloglar da günümüzde hayli artış göstermiştir.Bloglardan ciddi kar elde eden hatta kazancını sadece blog yazarak kazanan kişiler bile vardır.

Ülkemizde blog yazarlarına ise en büyük desteği veren kurum Bumerang’dır bünyesinde bulunan yaklaşık 35 bin bloğa çeşitli hizmetler vermektedir bu oluşum.

Bumerang Nedir?

Bumerang bir blog ailesidir diyebiliriz. Üyelik tamamen ücretsizdir, üyeliğinizin onaylanmasının ardıdan bloğunuz platin, altın ve bronz olmak üzere derecelendirilir. Platin üyeler bumerangın her türlü sisteminden yararlanabilir. Yazarkafeye içerik eklemek, hürlistte yer almak hatta yeteri kadar gösterim alırsa Hürriyet ana sayfada bile yer alabilirler.

Yazarkafe kullanıcılarına ciddi bir trafik ve backlink sağlayan blog içerikli sitedir. Hürlisti ise dmoza benzetebiliriz, bir dizin sitesidir.

Bumerangta platin üye olanlar,  gelen reklam teklifleri ile gelir elde edebilmektedir.

Peki iyi bir blogger olmak için ne yapmak gerekir?

Her seminer ve eğitimde, gittiğimiz her yerde ağızlara sakız olmuş bir söylemdir İÇERİK KRALDIR söylemi.

Peki neden içerik kraldır ve neye yarar bu içerik ?

Özgün içerik Blog ve İnternet dünyasında çok önemli bir yere sahiptir. İçeriğin yaratıcı, ilgi çekici ve samimi olması marka algısını ve güvenini arttıran en önemli etkendir diyebiliriz rahatlıkla. İçeriğin özgün olmasının SEO’ya yararlarını da unutmamak gerekir tabi ki.

İçerik neye yarar ?

  •  Marka değerini artırır.
  • Markaya prestij kazandırır.
  • Müşteriyle iletişim olanağı sağlar.
  • Müşteriye fayda sağlar.
  • Satışa yönelik itici reklamların aksine sevimli ve müşteriye faydalı reklamları bilgi verme metodu ile gerçekleştirir.

İçerikler düzenli bir sıklıkla girilmelidir, sürdürülebilirlik bu mecrada önemli bir etkendir. Okuyucuyu siteye çekmek ona her seferinde farklı bilgiler ve fayda sağlamak ile gerçekleşir. Bir bloğun güvenilir ve nitelikli içerik barındırması çok sayıda ziyaretçi almasını sağlayan temel unsurdur.

Bunun yanı sıra web sitesi veya bir bloğun tasarımı da ilk başta dikkat çeken etkenlerdendir. Bir blog temasının kolay algılanabilir olması, tasarımının göze hoş geliyor olması d,a bu blogun çok okunmasını sağlayacak bir diğer etkendir.

Bir blog yazarı iyi bir hikaye anlatıcısı olmak zorundadır. İyi bir hikaye anlatıcısı olmanın temel koşulu ise iyi bir gözlemci olma yeteneğine dayanır.

Peki bir hikayenin başarılı olabilmesi için neler gerekir ?

  •  Bir problemi çözmeli.
  • Hikayenin bir kahramanı olmalı.
  • Sade ve samimi olmalı.
  • Güven vermeli.
  • Konuşan ve konuşturan olmalıdır.

Unutulmamalıdır ki Güçlü marka algısı Güçlü içerikten çıkar.Güçlü içeriğin temel taşı ise fark yaratabilmektir.Bir blogun duruşu ve tarzı olmak zorundadır.

Irmak Handan, Bumerang ve BMI’ye teşekkürler.

 

More from Ebubekir Ağbaba

Beko Geleceğin Evleri Reklamı Filmi

Beko’nun IFA 2016’da izleyicilerine sunduğu  “Tomorrow’s Home” (Geleceğin Evi) reklam filmi gelecekte ki...
Read More

Bir cevap yazın