ADhere ve Vodafone Kırmızı Işık Uygulaması

Reklamda işler karıştı sloganıyla yola çıkan ve bu yıl 9. su düzenlenen Adhere Reklamcılık Günleri beklediğimden çok daha keyifli çıktı. Reklamcılıkta çok önemli isimleri bir araya getirmeyi başaran Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi kulübü hem missafir perverlikleriyle hem organizasyonun genel seyriyle beni ayrıca hayran bıraktılar kendilerine.

Reklamcılık sektörüne yeni yeni heves eden biri olarak bana çok şey kattığını ve ufkumu epey genişlettiğini söyleyebilirim bu konferansın. Gerçek anlamda işinde uzman kişilerin deneyimlerini paylaşmak büyük bir ayrıcalık. Konferansta en çok dikkatimi çekenler Fatih Uysal ve Vodafone’un Kırmızı Işık uygulamasıydı gerçekten çok zekice planlanmış bir reklamcılık.  Hedef kitleyi 100% oranında hedefleyen bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Peki nedir bu Kırmızı Işık ?

Kırmızı Işık

Temelde bakıldığında akıllı telefonlar için bir fener uygulamasına benzese de Kırmızı Işık bir toplumsal sorunu gidermeye en azından bu konuya merhem olmaya çalışan önemli bir uygulama. Uygulamayı konferansı dinlerken hemen telefonuma yükledim ve inceledim gerçekten basit ama zekice bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. Beni en çok şaşırtan yanı ise Vodafone’un bunu sadece kadınlara anlatma çabasıydı. Uygulamayı tanıtmak için kadınların ağda bantlerında uygulamanın bilgilerine yer vermek, çamaşırların etiketlerinde bu bilgileri vermek ve videoların ortalarında bu uygulamayı anlatmak sadece kadınların görebileceği yerlere gizlemek bu uygulamayı gerçekten hem zekice hemde toplum yararına yapıldığının önemli bir kanıtı. Her ne kadar Vodafone’a geçmiş olmasam da yaptıkları işleri gıpta ederek izliyorum gerçekten toplum yararına yaptıkları işler beni çok sevindiriyor.

vodafone-kırmızı-ışık

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali‘nin en prestjli ödülü Grand Prix, Vodafone Kırmızı Işık kampanyası ile ilk kez Türkiye’nin oldu. Buda gerçekten hem uluslar arası alanda ses getirmeyi başaran hemde ülkemizi gururlandıran ayrı bir faktör.

AMA BİR SORUN VAR!!!

Her şey buraya kadar gerçekten güzel ama bu uygulamanın amacı gizli kalmaktı uluslar arası bir alanda Türkiye’nin ilk defa bu alanda en büyük ödülü almasıyla birlikte, aslında yapılan onca çalışmaya zıt bir şeyde yapılmış olmadı mı ? Amaç gizli kalmakken tüm dünyaya açılması garip değil mi? Buna da siz karar verin!

More from Ebubekir Ağbaba

Skype mobilde toplu video sohbet özelliğini kullanıcılara sundu

Mobilde en çok belenen özelliklerin başında gelen toplu video sohbetini Skype kullancılara...
Read More

Bir cevap yazın