+1T Gazete Tasarım Günleri

+1T Gazete Tasarım Günleri bu yıl 10. kez düzenlendi.

9. ve 10. +1T Gazete Tasarım Günleri’ne daha önce katılma şansı yakalamıştım. Tek kelimeyle mükemmel bir organizasyon ve harika bir fırsat olduğunu söylemem gerekiyor. Vodafone, Gold, Casper gibi büyük firmaların sponsor olduğu organizasyona, tasarım ve iletişim dünyasının önde gelen isimleri katılıyor.

Peki kim bu isimler ?


Stanley Greene, Ara Güler, Cüneyt Özdemir, Stephen Komıves, Marıo Garcıa, Jon Hıll, Bülent Erkmen, Julıette Cezzar, Barış Özcan, Fernando Baptısta, Andrea Bruce daha onlarca harika isim katılıyor bu etinliğe. Özellikle iletişim fakültelerinden seçilen, yaklaşık 400 öğrencinin katıldığı +1T Gazete Tasarım Günleri 8 günlük bir festivali andırıyor bana. Belki de hayatımız boyunca bir daha görme şansı bulamayacağımız harika insanlara istediğiniz soruyu sorup deneyimlerinden faydalanabilme şansı tanıyor Zaman Gazetesi bu etkinlikle.

İletişim Fakültelerinde verilen teorik ve deneyimsiz öğretim üyelerinden değil işin içinde olan dünyaca ünlü isimler sizlere bilgilerini aktarmak için hazır bulunuyor burada. Zaman Gazetesi ana binasında yapılan etkinlik toplam 8 gün sürüyor. 2 gün atölye 1 gün fotoğraf çekimi ve 5 gün de konferanslar veriliyor. Açıkcası 8 gün boyunca bu kadar yoğun süren ve bu kadar değerli isimleri bir arada bulunduran bir eğitime para ile katılmak isteseniz hem bu kadar kaliteli isimleri bir arada bulamazsınız hem de 5- 10 bin lliradan aşşağı bir ücret istenmezdi diye tahmin ediyorum.

Zaman Gazetesinin missafir perverliği de muhteşemdi verilen yemekler, meyveler aralarda kahve ve kurabiye atıştırmaları çok güzeldi. Yemek konusunda kimsenin laf edebileceğini düşünmüyorum. Aralarda çıkıp bilgisayarları kullanabilmekte çok iyi bir imkandı biz öğrenciker için.

Portfolyo değerlendirmesinde elinizdeki tasarımları yada fotoğrafları işinde uzman kişilere göstererek fikir edinebilirsiniz ayrıca.

Fotoğraf yarışması ve atölye çalışması sonucunda öğrencilere verilen küçük hediyelerde bence inanılmaz teşvik edici. Daha önce bende 2 kez fotoğraf yarışmasına katıldım ancak şans benden yana değildi sanırım. Ama hayatta en çok sinirlendiğim şey benim fotoğrafım daha iyi ve haksızlık ediliyorsa, biraz sinir olabiliyorum aynısı TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışmasında da olmuştu.

Eğer iletişim öğrencisiyseniz yada biraz merakınız varsa kesinlikle +1T Gazete Tasarım Günlerine başvurunuzu yapın çünkü kaçırılmayacak bir fırsat olarak görüyorum bunu.

Zaman Gazetesi +1T Fotoğraf Yarışması
1. ve 2. fotoğrafa lafım yok.
wpid-wp-1434013203182
En azından 3. fotoğraftan daha iyi di benim fotoğrafım diye düşünüyorum karar sizin tabi 😀

Eğer iletişim öğrencisiyseniz ya da biraz merakınız varsa kesinlikle +1T Gazete Tasarım Günlerine başvurunuzu yapın çünkü kaçırılmayacak bir fırsat olarak görüyorum bunu.

 

NOT: Zaman gazetesinin kapatılmasına sadece +1T Gazete Tasarım Günleri artık olamayacağı için üzülüyorum. Çünkü; Fetö propagandası yapılmayan sadece geleceğin tasarımcılarını iletişimcilerini yetiştirmek onlara ön ayak olmak için yapılan bu etkinliğe yazık oldu. Umarım başka bir gazete bu tarz bir etkinlik için kolları sıvar. Emekleri geçenlere teşekkürler.

 

Bir cevap yazın